Balíčky odesíláme pravidelně, a to minimálně 3x týdně. | MÁME NOVOU PRODEJNU! Navštivte nás ve Fulneku na náměstí.

PRAVIDLA: Písmenožrout - hra s českou abecedou od Poketo

Písmenožrout je jednoduchá hra na procvičování české abecedy. Vydejte se poznávat písmenka, ale dávejte si přitom pozor na písmenožrouty! Hra je vhodná zejména pro prvňáky a předškoláky. Počet hráčů není omezen. Kromě herního plánu k ní potřebujete ještě kostku a figurky (nebo jiné malé různobarevné předměty) podle počtu hráčů.

poketo-hra-pismenozrout-2-fb

Hra má několik možných variant podle stupně pokročilosti. Můžete hrát i tak, že mladší sourozenec postupuje jako v základní hře a ten starší jako ve verzi pro pokročilé.

Varianty hry:

Písmenožrout obecný - základní varianta pro začátečníky

Start je na modrém políčku, cíl na růžovém. Každý/á hráč/ka se posouvá o tolik políček, kolik hodil/a. Tam řekne slovo začínající písmenkem, na kterém stojí. Pokud vstoupí na tlamu písmenožrouta, musí se vrátit o čtyři políčka zpět. Pokud vstoupí na to pole, od kterého vede zkratka, může jít dál kratší cestou. Kdo došel do cíle, vyhrává.

Písmenožrout psavý

V této variantě se zároveň cvičí i psaní a je předstupněm ke hře Scrabble. Hraje se jako základní hra. Navíc si hráči píší na papír všechna písmena, na která během hry stoupli. Na závěr vytvoří ze svých písmen co nejdelší slovo.

Písmenožrout bezbranný

Tato varianta umožňuje chránit se před písmenožroutem a je určena spíše zkušeným písmenkářům/řkám. Ten, kdo vstoupí na políčko písmenožrouta, se nemusí vracet, pokud řekne větu o pěti slovech, kde všechna slova začínají na písmeno uvedené hned za písmenožroutem.

Písmenožrout zkušený

Rozšiřujte ještě více slovní zásobu novými směry. Přidejte do hry další kostku. Každý hráč/ka hází vždy dvěmi kostkami (případně jednou kostkou dvakrát): jedna určuje počet políček a ta druhá oblast, z jaké dané slovo má být. Tyto oblasti si sami předem vymyslete, podle svých potřeb. Například můžete mít: 1 pro zvířata, 2 pro město, 3 pro profese, 4 pro lidské tělo, 5 pro vesmír a 6 pro slovesa. Pokud tedy někdo vstoupí na políčko s písmenem „Ch“ a na druhé kostce padla dvojka, může říct třeba „Chodník“. Pokud hráč/ka nedokáže takové slovo vymyslet (například na písmeno X), jedno kolo vynechá anebo vytvoří větu s minimálně pěti slovy, která všechna začínají na následující písmeno na herním plánu.

Tuto variantu lze kombinovat s písmenožroutem psavým tak, že si všechna svá slova zapisujete a na závěr z nich vytvoříte co nejdelší smysluplnou větu.

Větožrout

Hraje se jako základní hra, ale nevymýšlíte jen slova, nýbrž věty. Každou větu přitom tvoří minimálně tři slova, která začínají na dané písmeno.

Písmenožrout se neztratí v žádném pokojíčku! Jednoduchá hra na procvičování české abecedy, slovní zásoby i pro logopedická cvičení. 

button

Hra je od českých autorek a za pár korunek. Vhodná od 5 let. Vytištěná je na tvrdém papíře formátu A3 - posíláme ji přeloženou v A4 obálce a přikládáme také 1x vytištěná pravidla.

Foto: Poketo