Nenechte si ujít VÝPRODEJ posledních kusů! | Vaše objednávky odesíláme 3x týdně z vlastního skladu - a tedy s rychlým doručením do 1-2 dnů.

Slavíme Světový den vody

Dnes je to již 30 let, co si připomínáme důležitost vody pro celou naši planetu. Tento den byl vyhlášen Organizací spojených národů (OSN) a v ČR je u této příležitosti mnoho doprovodných akcí po celé zemi, které zaujmou děti i dospělé. Kterou navštívíte? A jak se s dětmi bavíte o důležitosti vody?

IMG_20230322_094949_edit_11931032659115

Mnoho organizací se snaží bojovat o přístup k nezávadné pitné vodě, ten však stále nemá více jak miliarda lidí po celém světě. A vzhledem k výrazným  klimatickým změnám se dá předpokládat, že toto téma se bude v budoucnu řešit i v místech, kde bylo nezávadné pitné vody dostatek.

Cílem oslav je zviditelnění různých témat o vodě a upozornění na problémy týkající se znečišťování vodních zdrojů, klimatické změny, špatného přístupu k vodě, potravinové bezpečnosti apod.

Zamysleme se nad významem vody, co pro nás znamená, co přináší našim životům a planetě a jak ji chránit. Co bychom ztratili, kdybychom o vodu přišli a jak moc je cenná pro nás všechny, pro celkové fungování planety, společnosti, ekonomiky i pro mír.

V České republice se organizace oslav Světového dne vody ujali Svaz vodního hospodářství České republiky ve spolupráci se SOVAK ČR organizující každoroční profesní a kulturní akce k připomenutí Světového dne vody, a to společně s ministerstvy zemědělství a životního prostředí. Celý týden probíhají u této příležitosti hlavní akce po celé České republice a budou se konat až do neděle, několik z nich proběhne i později v dubnu. Letošním tématem je „Urychlení změn“. Poukazuje na to, že potřebné změny v našem přístupu k vodě na nadnárodní úrovni je potřeba řešit již opravdu rychle, jinak se vystavujeme rizikům spojených s nedostatkem kvalitní vody i v našem regionu.

„Zájemci mohou navštívit jindy nepřístupné přehrady, vodohospodářské objekty nebo laboratoře, přičemž v některých případech bude možné udělat si bezplatné rozbory vody. (...) Součástí oslav Světového dne vody 2023 jsou i návštěvy muzeí nebo soutěže.“

Seznam akcí i s odkazy na stránky najdete na: https://www.nase-voda.cz/svetovy-den-vody-2023-akce-pro-verejnost/

Děti se pak mohou zúčastnit soutěže „Ctíme vodu – Zapoj se a ukaž, co umíš“.

IMG_20230322_125544 IMG_20230322_125641 

Přístup k nezávadné vodě je pro nás nesmírně důležitý. Připomínejme si to s dětmi při běžných denních činnostech. Dbejme průběžně na omezení plýtvání vodou, sledujeme koloběh vody v přírodě. Zdravý vztah k přírodním zdrojům je klíčovým předpokladem udržitelnosti a dobré budoucnosti pro nás všechny. :)

IMG_20230322_094818 IMG_20230322_125613 

K připomenutí důležitosti kvalitní vody není potřeba žádných speciálních pomůcek, stačí se koukat každý den kolem sebe a v domácnosti, městě i přírodě lze nalézt spoustu příležitostí toto téma nakousnout. Z naší nabídky pak může toto téma pomoci přiblížit menším dětem motorická hračka Koloběh vody (od 2 let, Vilac), na kterém je situace velmi jednoduše a logicky vyobrazena, či kniha Proč se mám starat o naši planetu?, která zahrnuje i mnohá další důležitá témata jednoduše a kvalitně popsaná a vhodná tak jako podklad i pro rodiče.

Zdroje: Wikipedia, nase-voda.cz, aegri.cz
Autor: Tina V.