Balíčky odesíláme pravidelně, a to minimálně 3x týdně. | MÁME NOVOU PRODEJNU! Navštivte nás ve Fulneku na náměstí.

PRAVIDLA: Hravá malá násobilka aneb PLÁCNI MOUCHU!

Moucha, malé otravné stvoření, které nás nejvíce štve v teplých dnech. Stačí trocha nepozornosti, déle otevřené dveře či okno a ta malá potvůrka vletí do pokoje a nedá pokoj. Jediná šance, jak se jí zbavit, je plácnout ji plácačkou. Plesk - a je po ní! :D

plac pravidla tit

V této hře nebudete mouchy nezabíjet, ale pěkně jim naplácáte. Tedy - pokud budete rychlejší v počtech než vaši protihráči! Účelem hry je totiž spočítat příklad a trefit tu správnou mouchu v co nejkratším čase a dříve než ostatní. A jak toho dosáhnout? Musíte si u toho procvičit násobilku, nebo si pravidla upravit pro nejmenší a správně sečíst či odečíst čísla z květu a hrací kostky.

Hlavním úkolem hry je sice násobit, ale, jak již bylo řečeno, nemusíte zůstat jen u toho. Můžete se domluvit s hráči i na jiných početních pravidlech. Nicméně nyní si představíme hru tak, jak ji zamýšleli a sestavili tvůrci. Hra Plác! od Haby tedy v pravidlech obsahuje právě dvě varianty hry, ve které procvičíte násobení.

Nejprve si řekneme, co v krabici všechno najdete, a pak se vrhneme do pleskotu plácaček.

Nejdůležitější součástí jsou mouchy - 42 karet z tvrdého kartonu s čísly z jedné strany a příklady z druhé strany rozlišené navíc v barevných variantách; 5 karet s květinami a číslem pro násobení z obou stran; 45 malých dřevěných mušek, které slouží k odměňování správných výsledků, 6 různobarevných plácaček, bez kterých by to nebylo ono, a 2 desetistěnné hrací kostky.

plac pravidla-2 plac pravidla-4 

První varianta:

Vyberete si číslo na květině, tu položíte doprostřed stolu a okolo ní vyskládáte mouchy se stejným násobkem, jako je na květině. Pro jednodušší určení jsou z druhé strany mouchy napsané příklady a barevně odlišeny, barva na květině uprostřed se musí shodovat s barvou příkladu. K tomu přidáte jednu desetistrannou hrací kostku a rozdělíte si plácačky.

Než začnete, musíte udělat konkurz na nejlepší muší bzukot. Hráč, kterému to bzučí nejlépe, má výsadu začít hru prvním hodem kostkou. Pokud se neshodnete na výherci, prostě necháte hrát nejmladšího, jak jsme ve hrách zvyklí.

Číslo, jež na kostce padne, musíte co nejrychleji vynásobit s číslem na květině uprostřed a fofrem plácnout, pokud je to jen trochu možné, správný výsledek. Ale opatrně, ať se vám mouchy nerozletí po místnosti. První správná trefa je výhra, protože dostanete svůj první úlovek - zaplácnutou mouchu v dřevěné podobě jako bodík.

V každém kole můžete plácnout jen jednou. Následně se vyhodnotí zapláclé mouchy tak, že se otočí a zkontrolují dle výsledků a udělí bod. Hra pokračuje ve stejném duchu u hráče po levici. Úkolem je nasbírat jako první 8 mušek nebo počet, jež si určíte.

plac pravidla-1

Druhá varianta je pro pokročilejší (počtáře i hráče), protože je trochu složitější:

V této variantě nepotřebujete květiny s násobky, ale pouze všechny mouchy, obě dvě hrací kostky a plácačky. Pravidla jsou více méně stejná, jen s tím rozdílem, že házíte obě kostky najednou a čísla na nich násobíte. Složitost zde spočívá v tom, že před hodem neznáte ani jedno číslo, ke kterému očekáváte násobek, ale náhodně se objeví dvě naráz. Konec hry je stejný jako v první variantě, musíte získat jako první 8 mušek.

plac pravidla-3

U této hry se nejenom zabavíte, zažijete spoustu legrace z plácání (po mouchách, ne po sobě :D), trochu se zapotíte a zavaříte mozkové závity, ale hlavně si procvičíte násobilku, která se bude hodit ve škole na počítání složitějších příkladů. Díky tomu vás násobení jen tak nezaskočí, ba budete svou bystrostí překvapovat ostatní, kteří tuhle zábavu nehráli. 

Hra je určena dětem od 8 let, ale pokud se místo na násobení domluvíte například na sčítání, můžete ji hrát i s menšími dětmi a postupně se proplácat ke složitějším počtům a přejít k násobení nebo dělení. Možností je spousta a tréninku není nikdy dost!  

Plusy a mínusy

+ rozvíjí postřeh, rychlost a koncentraci
+ znalosti v matematice - hlavně malá násobilka
+ společenská zábavná hra pro partu až 6 hráčů

- při vyložení všech karet much zaberou dost místa
- u dětí je lepší hrát ve stejné věkové kategorii, protože starší děti už třeba násobilku ovládají lépe a jsou rychlejší než začátečníci a to by nebylo fér (nicméně, třeba menší děti překvapí ;))

Hru Plác! od HABA objevíte v našem eshopu:

button

Připravila a nafotila: Tina V.